آبشارهای دودن آنتالیا

آبشارهای دودن آنتالیا

بسیاری آنتالیا را به سبب سواحل، تفریحات آبی و هتل های لوکس و منحصر به فردش می شناسند و اغلب وقتی آنتالیا را انتخاب می کنند، سفر خود را درون هتل می گذرانند و یا نهایتا به همراه تورها در برخی از بخش های طبیعی اطراف گردش می کنند؛ طبیعتی که وقتی به درون آن پا می گذارند، با مناظری بکر و دلنواز رو به رو می شوند که شاید نظیرش را ندیده باشند.

این بار ما هم می خواهیم راهی طبیعت آنتالیا شویم؛ اما قصد داریم تا جنبه متفاوتی از زیبایی های این شهر را به شما نشان دهیم. می رویم سراغ آبشارهای زیبای دودن که با مرکز شهر تنها فاصله ای 20 دقیقه ای دارند. از اتوبوس پیاده می شویم و درون پارک به جستجوی آبشارهای باشکوه می رویم. هنوز قدری از گردش پیاده ما نگذشته که ریزش دلبرانه آبشار ما را مسحور خود می کند. درست است به آبشار دودن رسیده ایم و حالا تنها با یک نگاه می توانیم تا بستر رودخانه را به راحتی ببینیم، بس که آب روان و زلالش همتا ندارد. حالا از این به بعد انتخاب با شماست؛ می توانید در کناری بنشینید و غرق در این زیبایی شوید و یا گزینه های بی شمار گردش و تفریح را انتخاب کنید و آبشار دوم دودن و سقوط آزاد بی نظیرش درون دریای مدیترانه را به تماشا بایستید.

چرا آبشارهای دودن آنتالیا؟

 • مجموعه ای از آبشارهای زیبا و نفس گیر را خواهید دید.
 • یکی از دیدنی های محبوب آنتالیا هستند.
 • دسترسی راحتی به این آبشارها وجود دارد.
 • بازدید از آن ها شما را با وجه تازه ای از شهر آنتالیا آشنا می کند.
 • این آبشارها امکانات خوبی دارند.
 • هزینه تفریح و خوشگذرانی در کنار این آبشارها بسیار کم است.

تصویر مرتبط

آشنایی با آبشارهای دودن آنتالیا | Düden Waterfalls

کافیست قدری از مرکز شهر آنتالیا فاصله بگیریم تا با طبیعتی زیبا و باشکوه رو به رو شویم. آبشارهای دودِن مجموعه ای از دو آبشار دلربا و معروف هستند که با فاصله 8 کیلومتری از هم قرار گرفته اند. منشا این آبشارها رودخانه ای به همین نام است که در نهایت به آبشارهای دودن می رسد و خود به دریای مدیترانه می ریزد. می توان آبشارهای دودن را به دو بخش بالا و پایین تقسیم کرد:

 • آبشار بالایی در محدوده شهر آنتالیا قرار دارد و ارتفاع و عرض آن به ترتیب 15 و 20 متر است. خوب است بدانید این آبشار فاصله‌ای 14 کیلومتری از مرکز شهر آنتالیا دارد. وقتی به نخستین بخش آبشار جذاب دودن می رسیم، در اطراف رستوران ها و کافه هایی می بینیم که برای گذرانِ چند ساعت به یادماندنی در طبیعت، بسیار مناسبند.
 •  آبشار پایینی که اگر بخواهیم به آن برسیم، باید پا به دل طبیعت گذاشته و دنباله رودخانه دودن را بگیریم. به این ترتیب از میان غارهای جذاب، گیاهان بی نظیر و جانواران دوست داشتنی خواهیم گذشت و در نهایت در نزدیکی ساحل لارا، به آبشار بخش پایینی می رسیم. این بار آبشاری زیبا می بینیم که ارتفاعی در حدود 40 متر دارد و با غرش و شکوهی بی نظیر وارد دریای مدیترانه می شود و پژواکش تا کیلومترها در طبیعت اطراف می پیچید.
  نتیجه تصویری برای ‪Düden Waterfalls‬‏
 • دیدنی و تفریحات آبشارهای دودن

  در اطراف آبشارهای دودن تفریحات جذابی برای شما مهیاست که اغلب جنسی از طبیعت گردی دارند.

  1- گردش و پیک نیک در پارک

  آبشار بالایی دودن داخل یک پارک محلی قرار گرفته است که برای ورود به آن باید هزینه ای را به عنوان ورودی پرداخت کنید. درون پارک میزها و نیمکت هایی خواهید دید که می توانید چند ساعتی را در کنار دوستان و خانواده به تفریح و پیک نیک بگذرانید. بر روی نیمکت ها بنشینید و در سرسبزی پارک کیف کنید و به صدای خوشایند آبشار گوش بسپارید.

  البته در کنار این ها می توانید در اطراف آبشار اول پیاده روی کنید و یا شکوه آن را از بالا به تماشا بایستید.

  تصویر مرتبط

  2- بازدید از نخستین آبشار دودن

  گردش درون پارک را که ادامه بدهید، به نخستین آبشار می رسید و در پایین و پشت آن غاری جذاب خواهید دید. جالب است بدانید که دلیل تشکیل این غار و بستر رودخانه ای در پایین آبشار، وجود درصد بالایی از املاح خام و موادی چون سنگ توف در آب روخانه دودن است.
  تصویر مرتبط

  3- غارنوردی

  حالا که وارد دره شده اید، بازدید و گردش درون غار را نباید از دست بدهید. درست در پشت آبشار دودن، غاری به چشم می خورد که با نام غار آرزوها یا غار دلیک ماگارسی (Dilek Magarasi) شناخته می شود. اگر وارد این مسیر دالان شکل شوید، یک غارنوردی 40 متری در پیش دارید. البته اجباری برای گردش در غار وجود ندارد و در مقابل می توانید درون غار بنشینید و حجم بی نظیر آب آبشار را از زاویه ای متفاوت تماشا کنید.

  همان طور که گفته شد، درون آب رودخانه و آبشارهای دودن درصد بالایی از مواد تشکیل دهنده آتشفشانی چون سنگ توف وجود دارد. بنابراین در گذر زمان و در نتیجه رسوب و ته نشینی این املاح، استالاکتیت ها و استالاگمیت هایی زیبا در این غار به وجود آمده که در طول غار نظاره گر آن ها خواهید بود.

  تصویر مرتبط

  4- گردش در میان دو آبشار 

  همان طور که گفتیم میان دو آبشار بالایی و پایینی دودن حدود 8 کیلومتر فاصله است که می توانید در حرکتی جذاب و ماجراجویانه میان این دو آبشار به گردش بپردازید. از میان جنگل عبور کنید، غارنوردی کرده و به تماشای حیوانات بپردازید.

  پس از آن که وارد پارک شدید، کافیست تا پلکان درون پارک را ادامه دهید و به کمک آن وارد دره شوید. به زودی خود را در کنار رودخانه دودن خواهید دید. با گردش درون دره چشمه های آب شفافی به چشم می خورند که آن ها نیز به رودخانه می پیوندند.

  تصویر مرتبط

  5- بازدید از دومین آبشار

  دومین آبشار دودن که با گذر از مسیری صخره ای، خود را به دریای مدیترانه می رساند، در میان محلی ها با نام کالپوزکالدیران (Karpuzkaldıran) شناخته می شود. امروزه در اطراف این آبشار پارکی ساخته اند که البته نام دودن را یدک می کشد و محل مناسبی برای تفریح و چند ساعت خوش گذرانی است. برای بازدید از آبشار دوم کافیست خود را به پارک دودن برسانید.

  نتیجه تصویری برای ‪Düden Waterfalls‬‏

  6- قایق سواری

  یکی از دیگر راه های بازدید دومین آبشار دودن، استفاده از قایق و درون دریای مدیترانه است. به این ترتیب کافیست به اسکله آنتالیا بروید، قایقی اجاره کنید و تا نزدیک آبشار پیش بروید. البته باید بدانید اجاره قایق اصلا ارزان نیست و این قایق سواری هزینه بالایی برای شما خواهد داشت. به طور مثال برای اجاره 6 ساعته قایق، هزینه ها از 1400 یورو (معادل 22,022,000 تومان) شروع می شوند.

  نتیجه تصویری برای ‪Düden Waterfalls‬‏

  7- رفتینگ و قایق سواری در رودخانه دودن

  به یکی از هیجان انگیزترین تفریحات آبشارهای دودن رسیده ایم. باید بدانید درست در میان دو آبشار و در رودخانه دودن، امکان چند تفریح جذاب و آبی برای شما مهیاست. از آن جمله می توان به رفتینگ، قایق سواری، شیرجه در آب و البته زیپلاین اشاره کرد. برای شرکت در این تفریحات لازم است تورهای آن ها را خریداری کنید.

  8- عکاسی

  یکی از جذاب ترین تفریح ها در کنار بازدید از آبشارها، عکاسی از این پدیده های دوست داشتنی طبیعت و به ثبت رساندن ریزش باشکوه آن هاست. مهم نیست که خیلی از عکاسی سر در نمی آورید، حالا که فرصتش هست و به عکاسی هم علاقه دارید، از موقعیت بهترین استفاده را بکنید. سه پایه را با خودتان ببرید و برای عکاسی از آبشار آماده شوید.

  تصویر مرتبط

  نتیجه تصویری برای ‪Düden Waterfalls‬‏

  امکانات رفاهی در اطراف آبشارهای دودن

  همان طور که اشاره شد نخستین آبشار دودن در میان پارکی محلی واقع شده که این پارک خود امکانات قابل توجهی دارد که عبارت اند از:

  • رستوران و کافه
  • محوطه پیک نیک
  • میز و نیمکت
  • مسجد
  • اتاق استراحت
  • پارکینگ: در نزدیکی هر دو آبشار دو پارکینگ وجود دارد که هر دو رایگان هستند.
  • فروشگاه سوغاتی
  • و …

  بهترین فصل سفر 

  آنتالیا شهری ساحلی با آب و هوای مدیترانه ای است و در هر فصل سال، ویژگی های به خصوصی دارد:

  بهار: در سه فصل اول سال، دمای هوای شهر معتدل است، رطوبت چندانی ندارد و با وجود تابش آفتاب، درجه حرارت چندان بالا نیست.

  تابستان: گرم ترین روزهای آنتالیا را در تابستان خواهید دید. روزهایی داغ و خشک با تابش گرم خورشید که میانگین دمای هوا را به 31 تا ۳۵ درجه سانتیگراد می رساند.

  پاییز: دمای هوای آنتالیا در سومین فصل سال دوباره همانند بهار معتدل می شود و نوید روزهای سرد را می دهد. در پاییز شاهد بارش باران های سیل آسایی خواهید بود.

  زمستان: شاید بتوان گفت برخلاف انتظارتان، آنتالیا زمستان های بسیار سردی ندارد و بیشتر هوا بارانی است. هوای زمستان ها معتدل و بارانی است و بارش برف در آنتالیا به ندرت رخ می دهد. بد نیست بدانید میانگین دمای هوا در زمستان بین 9 تا 12 درجه سانتی گراد است.

  بنابراین می توان گفت بهترین فصل سفر به آنتالیا و بازدید از آبشارهای دودن، بهار و تابستان است.

  لوازم ضروری

   

 • کفش پیاده روی
 •  

 • کرم ضد آفتاب
 •  

 • لباس نخی و خنک
 •  

 • عینک آفتابی
 •  

 • آب آشامیدنی

لوازم پیشنهادی

 

 

برای بازدید از آبشارهای دودن کجا بمانیم؟

از آن جا که آبشارهای دودن در شهر آنتالیا قرار دارند، کافیست برای محل اقامت خود، یکی از هتل های این شهر را انتخاب کنید.

در این جا هزینه و نام برخی از بهترین هتل های شهر آنتالیا را گفته ایم:

 • هتل باروت لارا | Barut Lara: هتل 5 ستاره: با حدود شبی 1100 لیر ترکیه (معادل 2,263,800 تومان) تا 5300 لیر ترکیه (معادل 10,907,400 تومان)
 • هتل رویال وینگز | Royal Wings Hotel: هتل 5 ستاره: با حدود شبی 1150 لیر ترکیه (معادل 2,366,700 تومان) تا 2800 لیر ترکیه (معادل 5,762,400 تومان)
 • هتل لیبرتی لارا | Liberty Hotels Lara: هتل 5 ستاره: با حدود شبی 650 لیر ترکیه (معادل 1,337,700 تومان) تا 2200 لیر ترکیه (معادل 4,527,600 تومان)
 • هتل کاخ ساتورن | Saturn Palace Resort: هتل 4 ستاره: با حدود شبی 600 لیر ترکیه (معادل 1,234,800 تومان) تا 1600 لیر ترکیه (معادل 3,292,800 تومان)
 • هتل باروت آکانتوس و جنت | Barut Acanthus & Cennet: هتل 4 ستاره: با حدود شبی 300 لیر ترکیه (معادل 617,400 تومان) تا 1000 لیر ترکیه (معادل 2,058,000 تومان)

دسترسی به آبشارهای دودن

برای رسیدن به آبشارهای دودن می توانید از راه های زیر استفاده کنید:

اتوبوس:

1- مسیر دسترسی به آبشار نخست

برای دسترسی به نخستین آبشار به راحتی می توانید از وسایل حمل و نقل عمومی و اتوبوس استفاده کنید. ابتدا خود را به ایستگاه اتوبوس رو به روی مرکز خرید تراسیتی آنتالیا برسانید و منتظر اتوبوس خط VML 55 A بشوید. با این اتوبوس تا محل آبشار نخست دودن خواهید رفت. اتوبوس ها این فاصله را در زمانی بین 40 دقیقه تا 1 ساعت طی خواهند کرد.

2- مسیر دسترسی به آبشار دوم

برای رسیدن به آبشار دوم کافیست تا در جاده اصلی و رو به روی هتل لارا، سوار بر اتوبوس های خط LC07 شده و در پارک دودن پیاده شوید. البته هنوز برای دیدن آبشار، مقداری راه پیش روی شما قرار دارد. پس از آن که از اتوبوس پیاده شدید، از

خیابان اصلی بگذرید، وارد پارک شده و در طول رودخانه حدود 600 متر پیاده روی کنید. پس از این پیاده روی به پارکینگ می رسید با عبور از پارکینگ، در نهایت می توانید به لبه آبشار دوم دودن برسید. از زمانی که سوار اتوبوس می شوید تا آبشار، در کل 15 تا 20 دقیقه زمان خواهد برد.

دولموش:

ون های شهر آنتالیا که آن ها را با نام دولموش می شناسند نیز شما را برای دسترسی به آبشار دودن یاری می دهند. برای این کار ابتدا باید به پایانه تاکسی شرقی یا Dogu Garaji Taksi یا East Garage Taxi بروید. در آن جا انبوهی از دولموش ها و اتوبوس ها را خواهید دید که باید دولموش های خط CV17 را پیدا کنید. این دولموش شما را در ورودی پارک دودن پیاده می کند.

دیدنی های اطراف آبشارهای دودن

 • مرکز خرید تراسیتی | TerraCity: فاصله 2.8 کیلومتری
 • موزه سندلند (مجسمه های شنی) | Sandland: فاصله 4.1 کیلومتری
 • مرکز خرید مارک آنتالیا | MarkAntalya: فاصله 11.3 کیلومتر
 • دروازه تاریخی هادریان | Hadrian Castle Gate: فاصله 12.6 کیلومتر
 • موزه آنتالیا | Antalya Museum: فاصله 14 کیلومتری
 • دانستنی های آبشارهای دودن

  1- دودن در لغت به معنای گودالی است که تمام آب ها را می بلعد.

  2- رودخانه دودن از رشته کوه توروس سرچشمه می گیرد و به دریای مدیترانه می پیوندد. در این بین، رودخانه دودن مسیری را در داخل زمین می پیماید، وارد کانالی زیرزمینی می شود و در نقطه ای گودال هایی را مملو از آب می کند،. این آب ها در نقطه ای دیگر تغییر جهت داده چندین آبشار کوچک را پدید می آوردند.

  3- خوب است بدانید آب رودخانه دودن در توربین های آبی مورد استفاده قرار می گیرد.

  توصیه های کارناوال

  بهترین زمان بازدید از آبشارهای دودن بین 10:00 تا 18:00 هر روز است.

  بازدید از آبشارهای دودن به صورت میانگین 3 ساعت زمان خواهد برد.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.