قانون جدید شهروندی ترکیه

قانون جدید شهروندی ترکیه

قانون جدید شهروندی ترکیه

قانون جدید شهروندی ترکیه با نظر وکلای ترک

طبق صحبتهایی که با وکلای مختلف انجام دادیم نتایجی که تا کنون بدست اومده، در اختیار شما کاربران قرار خواهیم داد. اولین مورد این هست که این بحث شهروندی ترکیه، توسط چند سازمان مختلف بررسی میشود، در واقع وقتیکه درخواست شهروندی داده میشود، اولا این درخواست بصورت خانوادگی بررسی می شود، یعنی بصورت صرفا یک شخص نیست و در واقع پرونده ی اون شخص که شامل خود فرد، همسر و بچه های زیر هجده سال هست، کامل بصورت یک پرونده بررسی میشود و کمیته یا کمسیونی تشکیل میشود از اداراتی که در زیر آمده.

این کمیسیون شامل :

  • ادارات چوره و شهیرجیلیک ( شهرسازی )
  • نفوس مودورلوگو ( اداره ثبت احوال )
  • ایچ ایشلری باکانلیغی ( اداره ی امور داخلی )
  • چالیشما و سوسیال باکانلیغی ( اداره ی کار و امور اجتماعی )
  • عائله و سوسیال باکانلیغی ( به معنی سازمانی که امور مربوط به خانواده رو بررسی میکنه )

مامورین و یا کمسیونی از نمایندگان این ادارات تشکیل میشه، کارشناسان این ادارات در اونجا حضور دارند و همینطور گوچ اداره سی ( اداره ی مهاجرت و پلیس امنیت ) هم نظرات کارشناسیشون رو در مورد این پرونده ارائه می دهند.

نکته اول در قانون جدید شهروندی ترکیه

 خیلی از دوستان از ما سوال دارند که در قانون جدید شهروندی ترکیه آیا مثلا عددی که روی سند درج میشود و یا قراردادی که هست که این ملکی که خریداری شده مثلا به ارزش ۲۵۰ هزار دلار، اینها به چه صورت اثبات میشه ؟

باید بهتون اعلام کنیم که وقتی پرونده ای با این حجم و با این کارشناسی ادارات، بررسی میشود، همینطور اداره شهرداری هم بین این کارشناسان هستش، و خب طبیعتا ضریب خطا خیلی کم است و مطمئنا از طریق کارشناسانی که از طرف این ادارات روی این پرونده ها نظر میدن.

از جهات مختلف که بحثهای مربوط به سوءپیشینه و همه ی اینها مورد بررسی قرار میگیره، به خاطر همین، اون عدده، مطمئنا خود دولت با اطمینان بهتری میتونه در مورد اینکه مثلا اون واحد یا اون ملک تجاری یا حتی اون زمین،  عدد واقعیش چی هستش ، نظر بده و خب باتوجه به اینکه این کمسیون شامل این افراد هست، نظر کارشناسانه ی این کمسیون خیلی فراتر از این هست که ارزش این ملک پایینتر یا بالاتر هست، حتی بعد از تایید تا خود ریاست جمهوری هم میرسه و شهروندی اعطا میشه به یک شخص خارجی.

مدت زمان اعطای شهروندی ترکیه

در مورد زمان اعطای شهروند ترکیه،  از حدود چهار ماه تا شش ماه ممکن هست که این پروسه زمان بر باشه،  همینطور در خلال این پروسه اقامت اولیه ای هم برای شخص و خانواده ارائه میشود پروسه اون معمولا به این صورت هست،  معمولا با توجه به اینکه علاوه بر مباحث حقوقی ارتباطات هم ممکنه در این بین موثر باشه، پیشنهاد ما این هست که از طریق وکلای مجرب ترک انجام شود، که اگر دوستانی خواهان دریافت شهروندی ترکیه هستند کارشناسان ما در جهان همراه با در اختیار داشتن وکلای ترک و سابقه چندین ساله خود در این زمینه کمک های بسیار دقیق، طبق قوانین روز به آن ها ارائه کنند.

نکته دوم در قانون جدید

خیلی از دوستان سوال میکنند که در قانون جدید شهروندی ترکیه آیا ملک تجاری یا زمین میشه یا حتما باید مسکونی باشد، ببینید چیزی که در قانون اومده بحث مستغلات هست که همه ی زمین و ملک تجاری و مسکونی رو شامل میشه و خیلی در این مورد استثنائی وجود ندارد.

در مورد موارد دیگر از جمله سرمایه گذاری مستقیم ۵۰۰ هزار دلاری یا خرید اوراق تضمین شده دولتی به ارزش ۵۰۰هزار دلار هنوز جزییات رو در حال بررسی هستیم هنوز بصورت دیتیل در نیومده، ان شاالله هر موقع که به یک جمع بندی رسیدیم، در مورد اینها هم صحبت خواهیم کرد ولی بعد ازاینکه بحث خرید اون ملک انجام شد، وکالتی به وکیل ترک داده میشه و نیازی نیست خود شخص خیلی درگیر جزئیات این پرونده باشه و با وکیل خودش در مورد روند پروسه ی شهروندیش میتونه ارتباط بگیره .

  نکته سوالی: آیا مثلا عددی که روی سند درج می شود و یا قراردادی که هست که این ملکی که خریداری شده مثلا به ارزش ۲۵۰ هزار دلار؛ اینها به چه صورت اثبات میشه؟

باید بهتون بگیم که وقتی پرونده ای با این حجم و با این کارشناسی ادارات، بررسی میشود، همینطور اداره شهرداری هم بین این کارشناسان هستش، و خب طبیعتا ضریب خطا خیلی کم است و مطمئنا از طریق کارشناسانی که از طرف این ادارات روی این پرونده ها نظر میدن از جهات مختلف که بحثهای مربوط به، بحث سوءپیشینه و همه ی اینها مورد بررسی قرار میگیره به خاطر همین، اون عدده، مطمئنا خود دولت با اطمینان بهتری میتونه در مورد اینکه مثلا اون واحد یا اون ملک تجاری یا حتی اون زمین، عدد واقعیش چی هستش نظر بده و خب باتوجه به اینکه این کمسیون شامل این افراد هست، نظر کارشناسانه ی این کمسیون خیلی فراتر از این هست که ارزش  این ملک پایینتر یا بالاتر هست.

حتی بعد از تایید تا خود ریاست جمهوری هم میرسه، و شهروندی اعطا میشه به یک شخص خارجی. در مورد زمانش، از حدود چهار ماه تا یکسال ممکن هست که این پروسه زمان بر باشه، همینطور در خلال این پروسه اقامت اولیه ای هم برای شخص و خانواده ارائه میشود. پروسه ش معمولا به این صورت هست، معمولا با توجه به اینکه علاوه بر مباحث حقوقی ارتباطات هم ممکنه در این بین موثر باشه، پیشنهاد ما این هست که از طریق وکلای مجرب ترک انجام شود. ما در حال بررسی و چانه زنی با این وکلا هستیم، که اگر دوستانی خواهان این سرویس ازجهان همراه باشند، ما بتونیم بهترین افراد رو معرفی کنیم، و در واقع نظارت داشته باشیم روی این پروسه.

آیا ملک تجاری یا زمین میشه یا حتما باید مسکونی باشد؟

خیلی از دوستان سوال میکنند که آیا ملک تجاری یا زمین میشه یا حتما باید مسکونی باشد، ببینید چیزی که در قانون اومده بحث مستغلات هست که همه ی زمین و ملک تجاری و مسکونی رو شامل میشه و خیلی در این مورد استثنائی وجود ندارد. در مورد موارد دیگر از جمله سرمایه گذاری مستقیم ۵۰۰ هزار دلاری یا خرید اوراق تضمین شده دولتی به ارزش ۵۰۰ هزار دلار هنوز جزییات رو در حال بررسی هستیم، هنوز بصورت دیتیل در نیومده، ان شاالله هر موقع که به یک جمع بندی رسیدیم

در مورد اینها هم صحبت خواهیم کرد ولی بعد ازاینکه بحث خرید اون ملک انجام شد، وکالتی به وکیل ترک داده میشه و نیازی نیست خود شخص خیلی درگیر جزئیات این پرونده باشه و با وکیل خودش در مورد روند پروسه ی شهروندیش میتونه ارتباط بگیره، باز هم تاکید میکنم، اطلاعاتی که بدست میاریم اطلاعاتی هست که طبق جلساتی که با وکلای مختلف، ادارات و سازمانهای ذیربط بصورت مستقیم هست بدست آمده

ممکنه این اطلاعات دچار تغییراتی بشه به خاطر اینکه پروسه بصورت عملیاتی هنوز، صفر تا صدش انجام نشده، برخی از پرونده ها تشکیل شده و در حال تکمیل هست، ما سعی میکنیم به محض اینکه اطلاعات و اخبار جدیدتری در مورد هم این پروسه هم پروسه های دیگه دریافت کردیم، از طریق سایت، پادکست ها و مجلات تصویری که دوستان زحمتشو میکشن، به سمع و نظر کاربران محترم برسونیم.

تغییرات بسیار مهم در قانون جدید شهروندی ترکیه !

بر اساس اصلاح قانون اعطای شهروندی ترکیه که امروز در روزنامه رسمی کشور منتشر شد، شرایط لازم برای کسب حق شهروندی ترکیه برای اتباع خارجی تسهیل شد. بر این اساس به اتباع خارجی که در ترکیه اقدام به سرمایه‌ گذاری مستقیم حداقل با مبلغ ۵۰۰ هزار دلار و یا معادل آن به لیره ترک کنند، امتیاز حق شهروندی داده می‌شود.

سرمایه گذاری

پیشتر این میزان سرمایه گذاری حداقل ۲ میلیون دلار بود، همچنین بر اساس اصلاحیه جدید، به اتباع خارجی که در ترکیه اقدام به سرمایه‌گذاری به صورت غیر منقول و ملکی با مبلغ ۲۵۰ هزار دلار و یا معادل آن به لیره ترک کنند نیز حق شهروندی اعطا می شود، حداقل بهای خرید املاک و مستغلات در ترکیه در راستای اخذ حق تابعیت کشور از سطح ۱ میلیون دلارآمریکا به ۲۵۰ هزار دلار کاهش یافت.

ایجاد اشتغال

همچنین شرط ایجاد اشتغال برای ۱۰۰ شهروند ترک جهت دریافت حق شهروندی ترکیه به ۵۰ نفر تغییر کرد، برای دریافت امتیاز شهروندی در ترکیه، میزان حداقل سپرده گذاری سه ساله در بانک های کشور از ۳ میلیون دلار به ۵۰۰ هزار دلار آمریکا کاهش یافت، ترکیه شرایط کسب شهروندی برای خارجی‌ها را آسان‌تر کرد، این قوانین عمدتا به متقاضیانی مربوط می‌شود که قصد دارند از طریق سرمایه‌گذاری یا خرید ملک شهروندی ترکیه را کسب کنند.

چاپ در روزنامه رسمی ترکیه

تغییرات جدید که در شماره امروز (چهارشنبه ۲۸ شهریور) “روزنامه رسمی” این کشور به چاپ رسیده حاکی از آن است، که مقدار پول لازم برای سرمایه‌گذاری به عنوان یکی از شروط اصلی کسب شهروندی، به شدت کاهش یافته است. در این قوانین سپرده‌های بانکی متقاضیان که پیش از این سه میلیون دلار بود به ۵۰۰ هزار دلار تقلیل پیدا کرده. بر اساس تغییرات جدید، میزان سرمایه‌گذاری ثابت هم از دو میلیون دلار به ۵۰۰ هزار دلار رسیده است.

دو تغییر مهم دیگر هم قوانین جدید دیده می‌شود.

متقاضیان همچنین پیش از این باید خانه‌هایی به ارزش حداقل ۵۰۰ هزار دلار می‌خریدند، تا بتوانند شهروندی ترکیه را کسب کنند که حالا این رقم به نصف یعنی ۲۵۰ هزار دلار کاهش پیدا کرده است، آخرین تغییر مربوط به تعداد کارمندان کارفرمایان خارجی است، پیش از این کارفرمایان خارجی باید ۱۰۰ شهروند ترکیه را در استخدام می‌داشتند تا بتوانند شهروندی این کشور را به دست آورند و حالا با تغییر قوانین تعداد کارمندان به ۵۰ نفر کاهش پیدا کرده است

تغییر شرایط کسب شهروندی در ترکیه در حالی است، که در سال‌های اخیر فرار سرمایه از ایران از طریق سرمایه‌گذاری و بخصوص خرید ملک در کشورهای همسایه از جمله گرجستان و ترکیه شدت گرفته است، یکی از دلایل افزایش تعداد ایرانی‌های خریدار خانه در ترکیه، اخذ مجوز اقامت یا شهروندی و حفط ارزش دارایی‌ها با توجه به افزایش شدید قیمت ارز در ایران بوده است

قیمت خرید خانه در ترکیه به پول ایران در سال ۲۰۲۱

در لیست Globa- Property Guide استانبول در بین ۹۴ شهر جهان در مقام ۳۹ قرار دارد. بر اساس این لیست، قیمت ملک در شهرهای مختلف ترکیه خصوصا استانبول بدین شکل است :
میانگین قیمت هر متر مربع آپارتمان در استانبول (با در نظر گرفتن هر لیر ترکیه با نرخ ۲۴۰۰ تومان)، ۳۹۶۱ لیر (تقریبا ۵/۹ میلیون تومان) است. گرانترین منطقه ی استانبول بشیکتاش با ۱۰۶۴۶ لیر (تقریبا ۵/۲۵ میلیون تومان ) و در منطقه بشیکتاش گرانترین محله Bebek با میانگین قیمت ۴۷۴۱۷ لیر (۱۱۸ میلیون تومان) است. در واقع Bebek گرانترین نقطه ترکیه هم محسوب می‌شود که در بخش اروپایی استانبول در کنار تنگه بسفرقرار دارد.
میانگین قیمت هر متر مربع در منطقه فاتح که یکی از مراکز ایرانیان و شامل منطقه‌های تاریخی و گردشگری و تجاری از جمله آکسارای است ۴۱۶۸ لیر (۱۰ میلیون تومان) است. (بناهای این منطقه عموما قدیمی و کهنه ساز است).
میانگین قیمت هر متر مربع در منطقه بیلیکدوزو استانبول که یکی از بهترین مناطق برای سرمایه‌گذاری در حوزه ملک در ترکیه به شمار می‌آید ۲۶۴۶ لیر (۶ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان) است. این منطقه در حالی که دارای قیمت مناسب است، دارای امکانات پیشرفته شهری و زیباهایی منحصر بفرد است.
میانگین قیمت هر متر مربع آپارتمان در آنکارا دومین شهر بزرگ ترکیه ۱۸۶۱ لیر و گرانترین منطقه آنکارا Çankaya با متری ۲۵۷۲ لیر است.
متوسط قیمت در ازمیر ۳۰۳۶ لیر و منطقه چشمه با ۵۵۶۲ لیر در صدر جدول قیمت مسکن قرار دارد.
متوسط قیمت هر متر مربع در آنتالیا ۲۱۰۱ لیر و گرانترین منطقه در این شهر کونیآلتی با قیمت ۳۲۱۴ لیر است.
قیمتها مربوط به آپارتمانهای معمولی با عمر متوسط است و قیمت آپارتمانهای نوساز یا دارای امکانات رفاهی نظیر استخر و ۲۵ تا ۵۰ درصد گرانتر است.

آمار سرمایه گذاری ایرانیان در ترکیه۷ برابر شدن خرید ملک در ترکیه توسط ایرانیان

طبق آمار در سال ۲۰۱۷ فقط ۷۹۲ ملک در  ترکیه خریده بودند تغییر این آمار در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ را به ترتیب ۳۶۵۲ و ۵۴۲۳ مورد بوده است که ایران  رتبه دوم را در برگرفت و در اوایل سال ۲۰۲۰ نیز به رتبه نخست رسیده اند که با وجود شیوع کرونا و منع حضور در این کشور از سوی خود ایرانیان مقیم در این کشور نیز خریداری شده است.
در کنار عوامل گفته شده ۷ برابر شدن خرید ملک در ترکیه توسط ایرانیان را اقتصاد راکد و بیمار ایران در سالهای اخیر، افزایش نرخ دلار در کشورمان، بروز یک نا امیدی گسترده در نسل جوان و میانسال نسبت به آینده، سهولت رفت و آمد بین ۲ کشور، اخذ شهروندی و مشاهده نشدن کلاهبرداری‌های بزرگ و عمده را در کنار اعتمادی که فروشندگان املاک در قبال دریافت پول و ثبت و ارائه سند و پاسپورت نشان دادند در این جهش رفتاری ایرانیان حائز اهمیت و موثر برشمرده است.
آقای رضا حسنی با بیان اینکه اتباع ایرانی در ماه گذشته میلادی با خرید ۱۵۷ خانه بزرگ‌ترین گروه خریدار خارجی مسکن در ترکیه بوده‌اند، می‌افزاید: شهروندان عراق با خرید ۱۰۳واحد، روس‌ها با ۶۱ واحد، افغان‌ها با ۵۴ واحد و چینی‌ها با ۴۰ واحد به ترتیب دومین تا پنجمین گروه بزرگ خریدار مسکن در ترکیه بوده‌اند. اگرچه با شیوع کرونا در ترکیه، به طور کلی خرید خانه توسط اتباع خارجی کاهش داشته است تا جایی که در ۴ ماه نخست سال جاری اتباع خارجی روی هم ۱۱ هزار و ۷۳۸ خانه و واحد مسکونی در ترکیه خریده‌اند. این رقم نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته میلادی ۱۲ درصد کمتر شده است.

مقالات مرتبط